Новини порталу

З 2019 українцям загрожує в’язниця за секс без розписки:

7 грудня 2017 року парламентарії підтримали законопроект “Про запобігання та протидію домашньому насильству”


7 грудня 2017 року парламентарії підтримали законопроект “ Про запобігання та протидію домашньому насильству” (відомий також, як закон 2229-VIII), який революційним чином змінює трактування згвалтування і сексуального насильства крізь призму Кримінального кодексу. Ці новації ось-ось увійдуть в силу – вже з 11 січня 2019 року.

В результаті, Україна стане одинадцятою за рахунком державою в Європі (слідом за Великобританією, Бельгією, Кіпром, Люксембургом, Ісландією, Німеччиною і т.д.), де сексуальні дії, вчинені без добровільної згоди партнера будуть кваліфікуватися як зґвалтування або сексуальне насильство.

“Зміни в кримінальному законодавстві щодо сексуального насильства будуть дійсно революційними, тому що повністю змінюється ідентифікація дій, які визнаються протиправними, і за які особа повинна нести відповідальність. Сьогодні по частині згвалтувань і сексуального насильства Україна має давнє законодавство, за яким притягнення до кримінальної відповідальності можливо тільки в разі, якщо були застосовані погрози, сила або зловживання уразливим станом потерпілої особи”.

З 11 січня все кардинальним чином змінюється: відтепер на чолі кута законодавець поставив наявність або відсутність згоди на секс.

Зміна підходу до самого поняття згвалтування в наявності. Якщо раніше таким вважався статевий акт, здійснений з погрозами і застосуванням сили, то тепер складом злочину буде вважатися “проникнення в тіло партнера без його вільної згоди”. І саме навколо цієї “згоди” (а точніше, питання її наявності або відсутності) і будуть конструюватися фабули кримінальних справ щодо ймовірних гвалтівників.

Законодавець зробив примітку, що якщо особа не сказала чітке “так” напередодні інтиму, то це слід трактувати як незгоду. До ще одного важливого нововведення слід віднести норми, згідно з якими потерпіла особа не зобов’язана в процесі судового розслідування доводити, що вона намагалася чинити опір сексуальному насильству.

Як обгрунтування аргументів логічності нового трактування сексуальних злочинів українські громадські працівники користуються роликом поліції Великобританії, де отримання згоди на статевий акт порівнюється з пропозицією випити чаю.

Що не так з “сексуальним законом”

Основне питання, яке чи не з самого початку обговорюється в юридичних колах – яким чином довести наявність або відсутність згоди?

Законодавець не передбачив, яким чином ідентифікувати її, оскільки відносно “згоди” є тільки одна примітка, яка зовсім нічого не пояснює. Тим самим створюючи грунт для різного роду маніпуляцій на “сексуальному фронті”, включаючи шантаж з боку осіб, які раптово вважали себе жертвами насильства.

Ось що говорить про це співрозмовник в органах прокуратури: “Закон абсолютно сирий. Простий приклад: що робити, якщо партнер спочатку погодився, а потім почав шантажувати тим, що нібито не давав згоди і його згвалтували? Чітко згода ніде не регламентується, навіть при написанні відповідної розписки після статевого акту позиція одного з учасників запросто може змінитися, мовляв це особа говорила чітке “ні”. А розписку змушена була написати під тиском”.

Ще одна низка “підводних каменів” закону – нові формулювання статей за згвалтування (ст.152 КК України) і сексуальне насильство (ст.153 КК України). Перша з них була виписана так, що особою, яка вчинила таке діяння, може бути виключно чоловік.

Йдеться про юридичну конструкцію, де йдеться про те, що потерпілою особою в даному складі злочину є особа, котра зазнала “вагінальне, анальне або оральне проникнення”. Адже очевидно, що в разі недобровільного статевого акту з боку жінки проти чоловіка, як такого “проникнення” в тіло жертви не відбувається.

В результаті цього казусу з “проникненням” за недобровільний статевий зв’язок дорослої жінки з неповнолітнім буде загрожувати як максимум арешт на півроку, а за аналогічні дії з неповнолітньою чоловікові “світить” від 7 до 12 років в’язниці. А за секс з дружиною, яка постфактум (в силу, наприклад, побутової сварки, розбіжності через дітей, власності тощо) вирішить написати на нього заяву – від 3 до 5 років ув’язнення.

Третім нонсенсом є формулювання, де геніталії (мова йде про чоловічий статевий орган) віднесені до категорії “предметів”, яким користується насильник. Фактично частину організму сильної половини людства законодавець трактував як сторонній предмет.

Яким чином правоохоронці мають намір рубати ці та інші “гордієвих вузли”, щоб не допустити перетворення новел Кримінального кодексу в лихо для чоловіків – покаже час і судова практика.

“Наразі силовики очікують детальних роз’яснень в частині застосування на практиці норм закону 2227-VIII”, – говориться у статті.

Але тим не менш, в Україні вже розсилається реклама спеціальних мобільних додатків, за допомогою яких можна зафіксувати “згоду на секс”.

Контакти

Україна, м. Кривий Ріг, вул. Соборності (Косіора), 35, оф.3 (район Соцміста)

Тел: +38(097) 483 – 52 – 10

facebookhttps://www.facebook.com/privaturist/

facebooku.k.privatlawyer@gmail.com

facebookprivatlawyer